Junior 2017

I Give Golfklubs juniorafdeling er der plads til alle, såvel juniorer som blot ønsker at spille golf på "hobbyplan" og juniorer med ambitioner om en dag at blive elitespiller. 

Give Golfklubs Juniorafdeling ledes af Juniorudvalget, som består af formand samt et passende antal golfmedlemmer og forældre, som hver især så vidt muligt repræsenterer de forskellige interessegrupper i juniorafdelingen. Udvalgets medlemmer rekrutteres fortrinsvis fra forældregruppen.

Udvalgets formål er at organisere og udbygge juniorafdelingen med vægt på såvel bredde som talentudvikling og elite. Gennem et højt aktivitetsniveau, der tilgodeser alle grupper, styrkes klubbens juniorarbejde, så det bliver udviklende at være junior i Give Golfklub. Udover det rent sportslige indgår det sociale element som en vigtig bestanddel, for således at udvikle klubånden og klublivet. 

Med venlig hilsen
Juniorudvalget