Velkommen til Give Golfklub

Næste turnering

Mida-Ware 2010 - den nye turnering med den nye sponsor - afvikles søndag den 5. september med løbende start fra hul 1 og 10 fra kl. 9.00-  Afvikles i 4 rækker, hvor A- og B-rækken spiller slagspil, C- og D-rækken spiller stableford.  Resultat indgår i "Order of Merit" og nærmest flaget på hul 8 i "Shot of the Year".  Se nærmere og tilmeld dig på www.golfbox.dk eller opslagstavlen senest torsdag den 2. september, kl. 19.00.

Du er her: Hjem Resultater Nordea 2010
  • narrow screen
  • wide screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Nordea 2010

Søndag den 30. maj 2010 afholdt Give Golfklub den traditionsrige Nordea-turnering, som desværre til dels blev spoleret af regnen.
Selv om sponsor havde sat alle sejl til med direktør Allan Nielsen til at overrække de meget flotte præmier og udskænkning af drikke mv. under runden, så ville vejrguderne det anderledes.  Allerede fra start åbnede sluserne sig og der var ikke meget tørvejr undervejs.

 

Resultaterne for turneringen:
A-rækken:
Nr. 1.  Yupin Hima                72 slag
Nr. 2.  Karsten Jeppesen     74 slag
Nr. 3.  Lars Hannerup          75 slag
Nr. 4.  Holger Christensen   75 slag

B-rækken:
Nr. 1.  Morten Jensen           74 slag
Nr. 2.  Bettina Olsen             76 slag
Nr. 3.  Jesper Grohnheit       77 slag
Nr. 4.  Kirsten Neve               80 slag

C-rækken:
Nr. 1.  Ole Lindgård P.           34 points.
Nr. 2.  Per Pallesen                 33 points.
Nr. 3.  Leif Klausen                 33 points.
Nr. 4.  Anne M. Bjerregård     31 points.

Nærmest hul i 1. slag:
Hul 4:  Anne M. Bjerregård                364 cm.
Hul 8:  Karsten Juhler                        172 cm.
Hul 12: Leif Klausen                         1161 cm.
Hul 15: Lars Hannerup                      344 cm.
Hul 18: Morten Hundebøll                  328 cm.

Alligevel drog 46 spillere ud på den i øvrigt udmærkede golfbane i Give og kom hjem med nogle flotte scores - forholdene taget i betragtning.
Der blev spillet i 3 rækker, hvor A- og B-rækken spillede slagspil, mens C-rækken spillede stableford. 
Der var præmie til dem, den kom nærmest hullet i 1. slag på de 5 par 3 huller, som findes på banen.  På hul 8 endda en speciel præmie, som bestod af en kasse øl og Kildevand fra Carlsberg.
Alle sponsors flotte præmier var fra Proshoppen i Give Golfklub - og det samlede resultat indgik i både "Order of Merit", der kan følges på www.golfbox.dk og i "Synoptik Cup", der kan følges på www.synoptik-cup.dk